Kuva: Sote

Tutkimuksen, koulutuksen ja kehittämisen rakenteet hahmottuvat

Tutkimuksen, koulutuksen ja kehittämisen työryhmä on julkaissut valmisteluvaiheen ensimmäisen raportin.

Raportissa esitetään lähtökohdat tutkimuksen, koulutuksen ja kehittämistyön koordinoinnista, ohjauksesta, yhteistyörakenteista ja resursoinnista maakunnassa sekä yhteistyöalueella. Lisäksi siinä on kuvattu sote-uudistuksen edellyttämän täydennyskoulutuksen sisältöjä sekä sote-uudistuksen vaikutuksia tutkintoon johtavan koulutuksen järjestämiseen ja sisältöihin.

Laajan työryhmän ohella, työskentely jatkuu viidessä alatyöryhmissä, joissa keskitytään tutkintokoulutukseen, täydennyskoulutukseen, tutkimukseen, kehittämiseen sekä maakunnan tietoallasstrategiaan. Tarkoituksena on täsmentää raportissa kuvatut esitykset konkreettisiksi toimenpide- ja toteutussuunnitelmiksi kevään 2018 aikana.

Alatyöryhmien puheenjohtajat ja yhteystiedot:

Täydennyskoulutus:

Pia Ahonen (pj.), TurkuAMK, pia.ahonen(a)turkuamk.fi Leo Nyqvist (vpj.), Turun yliopisto, leo.nyqvist(a)utu.fi

Tutkintokoulutus:

Seppo Soinila (pj.), Turun yliopisto, seppo.soinila(a)utu.fi Maria Taipale (vpj.), Raseko, maria.taipale(a)raseko.fi

Tutkimus:

Pentti Huovinen (pj.), Turun yliopisto, pentti.huovinen(a)utu.fi Niklas Sandler (vpj.), Åbo Akademi, niklas.sandler(a)abo.fi

Kehittäminen:

Päivi Sannola (pj.), Turun kaupunki, paivi.sannola(a)turku.fi Timo Vähämurto (vpj.), VSSHP, timo.vahamurto(a)tyks.fi

Tietoallasstrategia:

Tapio Järvenpää (pj.), Varsinais-Suomen sote- ja maakuntauudistus, tapio.jarvenpaa(a)varsinais-suomi.fi                       

Päivi Rautava (vpj.), VSSHP, paivi.rautava(a)tyks.fi                

Lisätietoa:

Miia Tuominen, Turun yliopisto: miia.tuominen(a)utu.fi