Maakunnallinen viestintäyhteistyö jatkuu

Varsinais-Suomen sote- ja maakuntauudistuksen viestinnän tukiverkosto kokoontui vuoden ensimmäiseen kokoukseen pohtimaan maakunnallisen viestintäyhteistyön jatkoa ja muotoa. Kokouksen muita aiheita olivat sote- ja maakuntauudistuksen valtakunnallinen valmistelutilanne, henkilöstöviestintä sekä ryhmän jäsenmuutokset.

Muutosorganisaation tavoitteena vuodelle 2019 oli entisestään tiivistää viestinnällistä yhteistyötä kuntien ja luovuttavien organisaatioiden kanssa. Viestintäryhmä toivottikin helmikuun kokoukseen lämpimästi tervetulleiksi uudet jäsenet Loimaalta ja Vakka-Suomesta Laitilasta ja Uudestakaupungista. Tarvetta laajalle yhteistyölle on, sillä sote- ja maakuntauudistuksen mahdollistavien lakien läpimenon tapauksessa viestintäurakka tulee olemaan valtava.

Viestintäpäällikkö Jessica Ålgars esitteli uusille osallistujille ryhmän toimintaa ja kertoi muutosorganisaation ja valtakunnallisen valmistelun kuulumisia. Esittelyssä oli myös alkuvuodesta pidetty verkkotyöpaja sekä valtakunnallisen viestintätyöryhmän terveiset henkilöstöviestinnästä. Tämän jälkeen ryhmä kävi yleistä keskustelua sote- ja maakuntauudistuksen tilanteesta ja viestintätyöryhmän yhteistyön jatkosta.

Kokouksen osallistujat olivat samanmielisiä siitä, että hyvässä hengessä ja yhteistyössä toimivan viestintäverkoston yhteydenpitoa kannattaa pitää yllä. Uudistuksen kohtalosta huolimatta tiedon tarve asukkaiden ja henkilöstön parissa on suuri. Ryhmän jäsenet voivat hyödyntää toistensa hyviä käytänteitä ja kokemuksia esim. verkkopalveluiden kehittämis- ja uudistusprojekteissa. Parinkymmenen hengen vahvuinen viestintätyöryhmä sopi jatkavansa yhteydenpitoa verkostomuotoisesti kokoontuen muutaman kerran vuodessa yhteisen pöydän äärelle.

Viestintätyöryhmän puheenjohtaja, muutosorganisaation viestintäpäällikkö Jessica Ålgars siirtyy uusiin tehtäviin maaliskuun alussa. Kimpassa-Allihopa-muutosorganisaation viestinnän vastuuhenkilön tehtävät siirtyvät samassa yhteydessä verkkoviestinnän asiantuntija Katja Heinämäelle, joka hoitaa viestintää yhdessä tiedottaja Katri Puhakaisen kanssa.

Viestintätyöryhmä on perustettu Varsinais-Suomen sote- ja maakuntauudistuksen muutosorganisaation viestinnän tukiryhmäksi. Ryhmän jäsenet ovat olleet valmistelun aikana tärkeitä viestinviejiä kansalaisten ja henkilökunnan suuntaan omissa organisaatioissaan viestien sote- ja maakuntauudistuksen valmistelusta oman työnsä ohella.

Jäsenet:

pj Jessica Ålgars, Varsinais-Suomen liitto, jessica(a)varsinais-suomi.fi (4.3. saakka)

vpj. Esa Halsinaho, Varsinais-Suomen sairaanhoitopiiri, esa.halsinaho(a)tyks.fi

Maria Nykyri, Varsinais-Suomen pelastuslaitos, maria.nykyri(a)turku.fi

Arto Salo, Turun kaupunki, arto.salo(a)turku.fi

Terhi Suominen, Varsinais-Suomen ELY-keskus, terhi.suominen(a)ely-keskus.fi

Tatu Virta, Varsinais-Suomen TE-toimisto, tatu.virta(a)te-toimisto.fi

Antti Vaalikivi, Varsinais-Suomen liitto, antti.vaalikivi(a)varsinais-suomi.fi

Anne-Maarit Itänen, Parainen, anne-maarit.itanen(a)pargas.fi

Katariina Wirén (Sinikka Huttunen), Kaarina, katariina.wiren(a)kaarina.fi

Teija Järvelä, Salo, teija.jarvela(a)salo.fi

Minna Heikkilä, Raisio, minna.heikkila(a)raisio.fi

Susanna Lehtiranta, Perusturvakuntayhtymä Akseli, susanna.lehtiranta(a)soteakseli.fi

Antti Kauppinen, KTO kehitysvamma-alan tuki- ja osaamiskeskus, antti.kauppinen(a)kto-vs.fi

Kirsi Stjernberg, Varsinais-Suomen liitto, kirsi.stjernberg(a)varsinais-suomi.fi

Katri Puhakainen, Varsinais-Suomen liitto, katri.puhakainen(a)varsinais-suomi.fi

Jonas Ström, Kemiönsaaren kunta, jonas.strom(a)kimitoon.fi

Tiina Rinne-Kylänpää, Naantali, tiina.rinne-kylanpaa(a)naantali.fi

Iida Huhtala, Uusikaupunki, iida.huhtala(a)uusikaupunki.fi

Jussi Mattila, Laitila, jussi.mattila(a)laitila.fi

Matti Tunkkari, Loimaa, matti.tunkkari(a)loimaa.fi