Promemoria, Tjänstemannaberedningsgrupp

Promemoria 7.10.2016 Tjänstemannaberedningsgrupp (på finska)

Promemoria 1.12.2016 Tjänstemannaberedningsgrupp (på finska)

Promemoria 12.1.2017 Tjänstemannaberedningsgrupp (på finska)

Promemoria 9.2.2017 Tjänstemannaberedningsgrupp (på finska)

Promemoria 8.3.2017 Tjänstemannaberedningsgrupp (på finska)

 

Promemoria: Landsbygdsärenden

Promemoria 25.8.2016 Landsbygdsärenden (på finska)

Promemoria 20.10.2016 Landsbygdsärenden (på finska)

Promemoria 19.1.2017 Landsbygdsärenden (på finska)

Promemoria 13.4.2017 Landsbygdsärenden (på fisnka)

Promemoria 19.9.2017 Landsbygdsärenden (på finska)

 

Ordförande och sekreterare i vårdreformens arbetsgrupper

Arbetsgruppen för förvaltning, lag och avtal

Ordf. Tuomas Heikkinen, Turku, tuomas.heikkinen(a)turku.fi
1. Vice ordf. Jari Pekka Tuominen, VSSHP, jari-pekka.tuominen(a)tyks.fi
2. Vice ordf. Jari Niemelä, Salo, jari.niemela(a)salo.fi
sekreterare Anna Bertoft, Turku, anna.bertoft(a)turku.fi

Arbetsgruppen för ordnandet av tjänster

Ordf. Antti Parpo, Turku, antti.parpo(a)turku.fi
1. Vice ordf. Riitta Liuksa, Turku, riitta.liuksa(a)turku.fi
2. Vice ordf. Jaakko Kaunisto, Loimaa, jaakko.kaunisto(a)loimaa.fi
sekreterare Pasi Oksanen, Turku, pasi.j.oksanen(a)turku.fi

Arbetsgruppen för tjänsteproduktion

Ordf. Leena Setälä, VSSHP, leena.setala(a)tyks.fi
1. Vice ordf. Riitta Liuksa, Turku, riitta.liuksa(a)turku.fi
2 Vice ordf. Juha Sandberg, Raisio, juha.sandberg(a)raisio.fi
sekreterare Leena Koskelin-Nurminen, VSSHP, leena.koskelin-nurminen(a)tyks.fi

Arbetsgruppen för ICT och elektroniska tjänster

Ordf. Jussi Vira, Turku, jussi.vira(a)turku.fi
1. Vice ordf. Yrjö Koivusalo, VSSHP, yrjo.koivusalo(a)tyks.fi
2. Vice ordf. Marko Tanska, Salo, marko.tanska(a)salo.fi
sekreterare Tuire Mikola, Medbit, tuire.mikola(a)medbit.fi

Arbetsgruppen för fastighets- och stödtjänster

Ordf. Jyrki Lappi, Kaarina, jyrki.lappi(a)kaarina.fi
1. Vice ordf. Jarkko Virtanen, Turku, jarkko.virtanen(a)turku.fi
2. Vice ordf. Juha Rantasalo, VSSHP, juha.rantasalo(a)tyks.fi
sekreterare Anne Jokinen, Kaarina, anne.jokinen(a)kaarina.fi

Arbetsgruppen för forskning, utbildning och utveckling

Ordf. Kalervo Väänänen, Turun yliopisto, kalervo.vaananen(a)utu.fi
1. Vice ordf. Päivi Rautava, VSSHP, paivi.rautava(a)tyks.fi
2. Vice ordf. Veli-Matti Ritakallio, Turun yliopisto, veli-matti.ritakallio(a)utu.fi
sekreterare Miia Tuominen, Turun AMK, miia.tuominen(a)turkuamk.fi

Personalarbetsgruppen

Ordf. Katariina Similä, VSSHP, katariina.simila(a)tyks.fi
1. Vice ordf. Sinikka Valtonen, Turku, sinikka.valtonen(a)turku.fi
2. Vice ordf. Laura Saurama, Naantali, laura.saurama(a)naantali.fi

Arbetsgruppen för beredskap

Ordf.. Jari Sainio, V-S pelastuslaitos, jari.sainio(a)turku.fi
1. Vice ordf. Jussi Rapeli, VSSHP, jussi.rapeli(a)tyks.fi
2. Vice ordf. Harri Virta, Kaarina, harri.virta(a)kaarina.fi

Svenskspråkiga sektionen

Ordf. Patrik Nygrén, Parainen, patrik.nygren(a)pargas.fi
Vice ordf. Anneli Pahta, Kemiönsaari, anneli.pahta(a)kimitoon.fi

Arbetsgruppen för samverkan

Ordf. Sinikka Valtonen, Turku, sinikka.valtonen(a)turku.fi
1. Vice ordf. Katariina Similä, VSSHP, katariina.simila(a)tyks.fi
2. Vice ordf. Laura Saurama, Naantali, laura.saurama(a)naantali.fi
sekreterare Riitta Palmroth, Turku, riitta.palmroth(a)turku.fi

Kommunikationsgrupper

Ordf. Arto Salo, Turku, arto.salo(a)turku.fi
1. Vice ordf. Esa Halsinaho, VSSHP, esa.halsinaho(a)tyks.fi