Tutkimuksen, koulutuksen ja kehityksen työryhmän valmisteluraportit

Tutkimuksen, koulutuksen ja kehityksen työryhmän valmisteluvaiheen raportti (päivitetty 6.6.2018)

Tutkimuksen alatyöryhmän raportti

Kehittämisen alatyöryhmän raportti

Tutkintokoulutuksen alatyöryhmän raportti

Täydennyskoulutuksen alatyöryhmän raportti

Mielenterveys- ja päihdetyön alatyöryhmän jäsenet

Jesper Ekelund, Pj, toimialajohtaja
Marita Päivärinne, terveyden edistämisen koordinaattori, Salo
Matti Simola, ylilääkäri, Salo
Päivi-Leena Honkinen, avohoidon ylilääkäri, Turku
Annie Turunen, psykososiaalisten palvelujen johtaja, Turku
Saila Peurasaari, päihde- ja mielenterveysyksikön johtaja, Raisio
Katariina Korhonen, johtava lääkäri, Parainen
Anna Arola-Järvi, sosiaali- ja terveysjohtaja, Kaarina
Sanna-Maija Perälä, riippuvuuspsykiatrian vastuualuejohtaja
Marjo Saarenmaa, johtava ylihoitaja
Jyrki Heikkilä, psykoosien vastuualuejohtaja
Teija Nummelin, akuuttipsykiatrian vastuualuejohtaja
Jutta Piilinen, lastenpsykiatrian hallinnollinen osastonhoitaja
Olli Oranta (siht.), erikoissuunnittelija / sote-koordinaattori
Pasi Oksanen (2. kokouksesta lähtien kutsuttuna), suunnittelukoordinaattori / erikoissuunnittelija

Muistiot: Mielenterveys- ja päihdetyön alatyöryhmä

Mielenterveys- ja päihdetyön alatyöryhmä 28052018

Mielenterveys- ja päihdetyön alatyöryhmä 03052018

Mielenterveys- ja päihdetyön alatyöryhmä 04042018

Mielenterveys- ja päihdetyön alatyöryhmä 14032018

 

Varsinais-Suomen kuntien nimeämät hyte-koordinaattorit

Varsinais‐Suomen kuntien hyte‐koordinaattorit ja kokousajat syksy 2018

Syksyn kokousajat:

30.8. klo 9-11
10.10. klo 9-11
12.11. klo 13-15.00
19.12. klo 9-11.00
VS-hyte-koordinaattoreiden kokous 25.9. 9-16.00. Teemana ehkäisevä työ.

Kaarina: Hanna Inkeroinen, hyvinvointikoordinaattori 050 5954000 hanna.inkeroinen(a)kaarina.fi
Marttila: Kirsti Keskitalo, vapaa‐aikasihteeri 044 744 9410 kirsti.keskitalo(a)marttila.fi
Lieto: Rauno Peltola, toimialajohtaja rauno.peltola(a)lieto.fi
Vehmaa: Ei nimetty (yhdyshenkilöt: Ari Koskinen, Kari Kankaanranta) 050 386 6142 ari.koskinen(a)vehmaa.fi
044 739 3702 kari.kankaanranta(a)vehmaa.fi
Masku: (virka avoinna), hyvinvointipäällikkö 044 7388 205
Turku: Maarit Luukkaa, kehittämispäällikkö 050 0825 532 maarit.luukkaa(a)turku.fi
Kustavi: Marika Lehtinen, sosiaalijohtaja 050 338 8351 marika.lehtinen(a)kustavi.fi
Pöytyä: Markus Salo, liikuntasihteeri (varalla Taina Myllynen) 0400 547 583 markus.salo(a)poytya.fi
Kemiönsaari: Bo‐Eric Ahlgren, vapaa‐aikatoimenjohtaja 050 564 1193 bo‐eric.ahlgren(a)kimitoon.fi
Mynämäki: Laura Päiviö‐Häkämies, kasvatus‐ ja sivistysjohtaja (varalla Anna Salminen) 044 783 7285 laura.paivio‐hakamies(a)mynamaki.fi
Laitila: Tarja Saarela, Tietopalvelu‐ ja työhyvinvointipäällikkö 050 5180601 tarja.saarela(a)laitila.fi
Paimio: Matleena Koskinen, erityisliikunnanohjaaja 02 474 5329 matleena.koskinen(a)paimio.fi
Salo: Marita Päivärinne, terveyden‐ ja hyvinvoinnin edistämisen koordinaattori 044 772 3672 marita.paivarinne(a)salo.fi
Parainen: Paula Sundqvist, hyvinvointikoordinaattori paula.sundqvist(a)parainen.fi
Taivassalo: Niina Anttila, lastenhoitaja niina.anttila(a)taivassalo.fi
Aura: Marjaana Tamminen, vapaa‐aikasihteeri 050 554 9746 marjaana.tamminen(a)aura.fi
Pyhäranta: Hanna Piironen, palvelu‐ ja kehityspäällikkö 044 738 3421 hanna.piironen(a)pyharanta.fi
Uusikaupunki: Asta Engström, hyvinvointipäällikkö, 040 191 2747 asta.engstrom(a)uusikaupunki.fi
Rusko: Anne Taulu, hyvinvointijohtaja (1.5. alkaen) anne.taulu(a)rusko.fi
Somero: Riitta Ryhtä, koulutuskoordinaattori 044 779 1270 riitta.ryhta(a)somero.fi
Loimaa: Heidi Kauti, varhaiskasvatusjohtaja 02 761 1420 heidi.kauti(a)loimaa.fi
Koski: Laura Willman‐Kitola, sosiaalijohtaja (sijainen 19.2. alkaen)
Raisio: Reijo Hakorinta, liikunta‐ ja nuorisotoimenjohtaja 0400 723 032 reijo.hakorinta(a)raisio.fi
Nousiainen: Jaana Karrimaa, kunnanjohtaja 044 435 5555 jaana.karrimaa(a)nousiainen.fi
Sauvo: Anne Muurinen, vs. hallintojohtaja 050 594 8920 anne.muurinen(a)sauvo.fi
Naantali: Iiro Pöyhönen, perusturvajohtaja 050 345 8090 iiro.pöyhönen(a)naantali.fi
Oripää: Kati Rekola, sosiaalijohtaja, 050 5728 053 kati.rekola(a)oripaa.fi

Muistiot: Sairaalapalvelutuotannon työryhmä

Muistio, 26.11.2018, sairaalapalvelutuotannon työryhmä

Muistio, 22.10.2018, sairaalapalvelutuotannon työryhmä 

Muistio 27.8.2018, sairaalapalvelutuotannon työryhmä 

Muistio 26.1.2018, Sairaalapalvelutuotannon työryhmä

Muistio 23.3.2018, sairaalapalvelutuotannon työryhmä

Muistio 18.4.2018, sairaalapalvelutuotannon työryhmä

Muistio 14.5.2018, sairaalapalvelutuotannon työryhmä

Muistio 11.6.2018 sairaalapalvelutuotannon työryhmä